Skuteczne poszukiwanie pracy wymaga wytrwałości i konsekwencji. Kluczem do sukcesu jest świetnie napisane CV. Możesz bezpłatnie skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy doradza Ci i pomogą napisać CV na konkretne stanowisko. Możesz być idealnym kandydatem na dane stanowisko, ale pracodawca nigdy się tego nie dowie, jeśli po rzuceniu okiem na Twoje dokumenty aplikacyjne, wrzuci je wprost do kosza. Pamiętaj, że napisanie dobrego CV to podstawa sukcesu na rynku pracy.

Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV

Wygląd Twojego CV jest równie ważna, co jego treść. Napisane niechlujnie, nieczytelna czcionka, nadużywanie podkreśleń nie zrobią dobrego wrażenia.

W dokumentach aplikacyjnych należy unikać wszelkiego rodzaju błędów interpunkcyjnych, ortograficznych, stylistycznych czy też literówek. Jeśli masz problemy z poprawnym pisaniem, warto włączyć opcję sprawdzania pisowni w edytorze tekstu, a po napisaniu przeczytać je kilka razy i pokazać znajomym.

Niezbędne dla pracodawcy informacje powinny zmieścić się na jednej (w przypadku osób z małym doświadczeniem) lub na dwóch (w przypadku osób z większym dorobkiem zawodowym) stronach formatu A4.

Źle spostrzegane są CV, których treść jest nieuporządkowana, w których brak wyraźnej struktury. Spotkać się można z życiorysami, gdzie informacje dotyczące edukacji przeplatają się w sposób zupełnie przypadkowy z doświadczeniem zawodowym czy umiejętnościami.

Pamiętaj, że Informacje zawarte w CV zostaną zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a każda rozbieżność między stanem faktycznym a opisanym może mieć przykre skutki. Dlatego zawsze warto dbać, aby to, co piszemy w CV nie rozmijało się z prawdą.

Częstym błędem popełnianym przez kandydatów do pracy jest brak podstawowych informacji takich jak numer telefonu, co uniemożliwia kontakt z nimi. Należy pamiętać że CV jest dokumentem formalnym, dlatego adres e-mail złożony z przezwisk czy zdrobnień nie zostanie potraktowane poważnie.

Według powszechnie przyjętych standardów dotyczących CV kolejność opisywania ścieżki edukacji i kariery należy rozpoczynać od informacji najbardziej aktualnych, cofając się w czasie.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest niezbędnym elementem CV. Brak takiej zgody w dokumentach aplikacyjnych skutkuje tym, że pracodawca nie jest uprawniony do kontaktu z nami, nawet jeśli nasze CV jest poprawne i wzbudziło jego zainteresowanie.

Niestosowana fotografia to jeden z najczęstszych błędów, który zazwyczaj powodując jego odrzucenie w procesie selekcji. Pamiętaj by nie dołączać zdjęcia z wakacji czy imprez.

Wysyłanie aplikacji w formie elektronicznej jest dziś najszybszą formą kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Nie należy jednak wysyłać pustych maili tylko z załączonym CV. Wiadomość zawsze powinna być zatytułowana (w temacie wpisujemy numer referencyjny lub nazwa stanowiska).

Szukając pracy nie zapomnij, jak ważne jest przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Potencjalny pracodawca widząc, że skrupulatnie podchodzisz do sprawy będzie miał pewność, że będziesz równie profesjonalny, jako przyszły pracownik. Dla wielu pracodawców sposób, w jaki zachowujesz się na rozmowie kwalifikacyjnej i sposób, w jaki będziesz wykonywał swoją pracę to jedno i to samo. Lekceważące podejście do rozmowy jest ostrzeżeniem, że w przyszłości możesz lekceważąco i niedbale wykonywać swoją pracę.

Najczęściej popełniane błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Na rozmowie kwalifikacyjnej obowiązuje sformalizowany ubiór. Może się oczywiście zdarzyć, że rekrutera czy pracodawcę brak oficjalnego stroju nie zrazi, ale równie dobrze może to spowodować, że kandydat z miejsca straci szansę na zatrudnienie.

Krytykowanie poprzedniego przełożonego stawia osobę starającą się o pracę w bardzo złym świetle. Kto bowiem chciałby zatrudnić kogoś, kto wykazuje się nielojalnością.

Spóźnienie czy przyjście przed czasem Twojemu potencjalnemu szefowi z pewnością się nie spodoba. Spóźnienia oznaczać będzie brak organizacji, natomiast jeżeli pojawisz się zbyt szybko, będzie to wyglądać jakbyś miał zbyt dużo wolnego czasu lub był zdesperowany.

W rozmowie kwalifikacyjnej chodzi o to, żeby dobrze sprzedać siebie, jednak nie bądź zbyt arogancki i pewny siebie – delikatny stres może być dowodem, że naprawdę zależy Ci na tej pracy.

Szacunek do potencjalnego pracodawcy nakazuje sprawdzić, z kim będziemy rozmawiać. Wiedza na temat stanowiska oraz pracodawcy to absolutna podstawa każdej rozmowy kwalifikacyjnej.

Napisz do nas, pomożemy i doradzimy

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości