Aby aktywnie rozpocząć poszukiwanie pracy na początek trzeba się udać do powiatowego urzędu pracy, który zajmuje się wspieraniem bezrobotnych. Podejmowane działania w celu znalezienia pracy dla bezrobotnych, finansowane są przede wszystkim ze środków Funduszu Pracy jak również wspierane z rezerwy finansowej Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Jednym z bardzo ważnych elementów aktywnego poszukiwania pracy jest bezpośredni kontakt z pracodawcą. Jest to metoda bardzo skuteczna, choć wymagająca odwagi od potencjalnego kandydata. Ważne jest stworzenie listy firm do których mamy zamiar składać dokumenty aplikacyjne.

Polska to kraj w którym niestety liczą się potocznie zwane „znajomości” czyli sieć kontaktów. To poprzez znajomości osoby często zdobywają zatrudnienie. Z informacji o wolnych miejscach pracy od znajomego dowiesz się najwięcej.

Budując kontakty nawiązywane w różnych sytuacjach z innymi ludźmi zwiększasz swoje prawdopodobieństwo na znalezienia zatrudnienia. Każda osoba to nić powiązań zmierzająca do twojego potencjalnego pracodawcy.

Jeśli nie posiadasz zbyt dużo odwagi żeby iść do pracodawcy lub nie masz kontaktów spróbuj udać się na targi i giełdy pracy, na których można zdobyć informacje o wymaganiach pracodawców czy możliwościach zatrudnienia.

Jedną z prostych zarazem bardzo skutecznych form poszukiwania zatrudnienia jest Internet. Dostęp do Internetu daje przeróżne możliwości zaczynając od wyszukiwania ogłoszeń czy umieszczenia własnej oferty na stronach związanych z pracą.

Teraz wszystko leży w Twoich rękach, każdy z w/w form przybliży Cie do Twojego potencjalnego pracodawcy. Wybór należy do Ciebie.